ultrasonik horn
ultrasonik horn
ultrasonik horn

Ultrasonik Horn

Hornların temel görevi ise ultrasonik titreşimleri çalışma parçasına veren yarı dalga rezonans devresidir. Horn genellikle titanyum ve alüminyum veya çelik alaşımlar kullanılarak imal edilir, malzeme seçimi çok fazla titreşime maruz kalan horn parçasında aşınma durumuna göre yapılmaktadır, Titanyum ve alüminyum, istenilen akustik özelliklere sahipken, karpit yüzeyli titanyum horn, iyileştirilmiş horn mukavemeti sunar.

Kaynak hornları genlik ayarlayıcının çıkış ucuna bağlanır ve kaynak yapılacak plastik parçalar ultrasonik titreşimleri sağlamanın dışında bir görevi daha vardır; bağlantı yüzeyleri eritildiğinde kaynak oluşturmak için kaynak bölgesine gerekli basıncı uygulamaktır. Ayrıca plastik parçalar ve genlik ayarlayıcı arasındaki iç direnci uyumlu hale getirir. Çok farklı şekilde horn uçları vardır ve yapılacak işe göre çeşitlilik gösterir

Horn üretimi oldukça basit görünmesine rağmen ultrasonik kaynak prosesinde tasarımı ve üretimi en zahmetli kısım olarak değerlendirilir. Büyük horn tasarımları ve kompleks şekillerde kullanımı ve üretimi aşamalarında bir uzmana ihityaç kesinlikle vardır.

Bilgi İçin

Demirkıran Makina

Ürünlerimiz veya hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz...
İletişim